Ana Sayfa
 
 
 
Faydalı Yazılar
 ›  Özel Dersin Faydaları
 ›  Özel Ders İlanları
 ›  Özel Ders Almak
 ›  Özel Ders Vermek
 ›  Özel Hoca ve Dershane
 ›  Sınavı Kazanmanın Yolu
 ›  Sınav Stresi
 

 

Sınav Stresi Nasıl Yenilir
Öğrenciler sınavda stres yapmaktan bu nedenle de en iyisini yapamamaktan korkarlar. Halbuki sınav stresinin korkulacak bir yanı yoktur. Sınavda herkes stres yapar. Sınav esnasında stres yapmak çok doğaldır. Öğrenciler sınavda stres yapacaklarını, herkesin kendisi gibi stres yaptığını bunun çok normal olduğunu bilerek sınava girmelidirler. Öğrencilere stres yapma gibi telkinler verilmemelidir. Sınava girecek öğrencilere stresin normal olduğu ve bunun sınavın bir parçası olduğu aktarılmalıdır.

Sınav stresini yenmek için;

  • Öğrencilere sınavda stres yapmasının normal olduğunu anlatın.

  • Sınava daha önce girdiği deneme sınavlarına girer gibi girmelidir.

  • Sınavdan bir gün önce stresten uyuyamamak normaldir sınav performansını etkilemez.

  • Stresi yenmek ile uğraşmamalıdır. Stresli iken de sorular çözülebilir.

  • Sınav ilk başladığında stresten en basit sorular bile çözülemez. Bu gayet normaldir. Sınava giren herkes aynı durumdadır.

Bu nedenlerden dolayı stres yapmanın korkulacak bir yanı yoktur aksine stres dikkati bir noktada toplar ve soruların çözümünü kolaylaştırır. Sınav esnasında tüm öğrencilerin stres yapacağı unutulmamalıdır. Öğrencinin aklına çok heyecanlıyım soruları çözemiyorum gibi bir düşünce geldiğinde diğer adaylarında tamamen aynı heyecan ve stres içinde olduğu düşünülmeli ve ilk sorular çözülemese de diğer sorulara geçilmelidir.